Co powinieneś zrobić, aby rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu?
1. KROK
Pierwszym krokiem przy planowanej budowie jest analiza działki inwestycyjnej i sprawdzenie czy działka / teren inwestycyjny jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który określa wymagania dotyczące zabudowy na danym terenie. Jeżeli działka nie jest objęta MPZP, to należy zwrócić się do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT), podlegająca odrębnej procedurze postępowania.
2. KROK
Zwróć się do ZAKŁADU GAZOWNICZEGO, ENERGETYCZNEGO i WODNO-KANALIZACYJNEGO o wydanie warunków technicznych dostawy mediów.
3.KROK
W przypadku kiedy działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), udaj się do Urzędu Gminy i złóż wniosek o aktualny Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
4. KROK
W przypadku, kiedy teren na którym zamierzasz budować nie jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu MPZP, musisz złożyć wniosek o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Przestrzennego (WZiZT) załączając do niego następujące dokumenty:
- oryginał mapy ewidencyjnej terenu uzyskany w Urzędzie Gminy;
- oryginał mapy zasadniczej terenu uzyskany w Urzędzie Gminy;
- wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiedniej;
- uzyskane warunki techniczne dostaw mediów;
- charakterystykę obiektu;
- obrys budynku wraz z planowanym usytuowaniem go na działce.
5. KROK
Masz już WYPIS Z MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO lub WARUNKI ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU.
6. KROK
Zwróć się do GEODETY, który sporządzi dla Twojej działki MAPĘ DO CELÓW PROJEKTOWYCH, czyli mapę sytuacyjno – wysokościową w skali 1:500 ukazującą aktualny stan terenu przeznaczonego pod planowaną budowę.
7. KROK
TERAZ ZAMÓW PROJEKT:
Może to być projekt gotowy lub projekt indywidualny na zamówienie u architekta. Nasza firma pomoże ci w doborze odpowiedniego projektu z dostępnej na rynku oferty projektów typowych lub zrealizuje projekt indywidualny. Niezależnie od tego, czy będzie to projekt typowy czy indywidualny, dopasujemy go do twoich potrzeb, wyobrażeń, wymagań i możliwości finansowych.
8. KROK
Udaj się do architekta z uprawnieniami, który wykona za Ciebie ADAPTACJĘ PROJEKTU. Architekt ten wykona projekt zagospodarowania działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej oraz dostosuje projekt architektoniczno budowlany:
- do warunków Miejscowego Palnu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy
- do warunków istniejących w danym terenie:
- dostosuje fundamenty budynku do warunków gruntowo – wodnych (jeśli są wymagane powinieneś wykonać badania geologiczne);
- zaprojektuje trasy przyłączy mediów;
- zaprojektuje wjazd na działkę oraz uzgodni go we właściwym urzędzie;
- do twoich indywidualnych potrzeb.
Jednocześnie, w razie potrzeby wykonuje uzgodnienia Projektu Zagospodarowania Terenu z:
- z Zakładem Energetycznym;
- z Zakładem Wodociągowo – Kanalizacyjnym;
- z Zakładem Gazowym;
- z ZUPD.
Po wykonaniu adaptacji cała dokumentacja staje się PROJEKTEM BUDOWLANYM. Architekt adaptujący ponosi odpowiedzialność za zakres dokumentacji i poprawność oraz zgodność z obowiązującymi normami i przepisami Prawa Budowlanego.
Nasza firma dokonuje adaptacji projektów dla inwestorów planujących budowę na terenie miasta Krakowa, okolic i województwa małopolskiego.
9. KROK
Posiadasz już wszystkie dokumenty potrzebne do wydania POZWOLENIA NA BUDOWĘ czyli:
- 4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego (wypis i wyrys z Miejscowego Planu Przestrzennego;
- warunki techniczne dostawy mediów;
- w przypadku obiektów usytuowanych na terenach szkód górniczych lub terenach wymagane jest postanowienie właściwego organu administracji Architektoniczno-Budowlanej;
- decyzja o wyłącznie gruntów produkcji rolnej.
10. KROK
Złóż dokumenty w odpowiednim wydziale Architektury / Budownictwa Urzędu Gminy lub Miasta. Urząd w terminie 65 dni wyda decyzję. Uprawomocnienie decyzji o pozwolenie na budowę następuje po dwóch tygodniach. Po tym okresie udaj się do Urzędu po potwierdzenie uprawomocnienia.
11. KROK
MASZ JUŻ POZWOLENIE NA BUDOWĘ ;-)
12. KROK
Zarejestruj dziennik budowy, który uzyskasz w tym samym urzędzie co Decyzję o pozwoleniu na budowę. Dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.
13. KROK
O ZAMIARZE ROZPOCZĘCIA ROBÓT BUDOWLANYCH powiadom Starostwo Powiatowe z siedmiodniowym wyprzedzeniem dołączając oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą:
- wytyczenia geodezyjnego obiektów w terenie;
- wykonania niwelacji terenu;
- zagospodarowania terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
- wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
14. KROK
MOŻESZ ZACZĄĆ BUDOWĘ!
ŻYCZYMY POWODZENIA i zachęcamy do współpracy ;)