Wczytuję dane...
Indywidualne projekty domów (pasywnych) - BAUTAM PROJEKT

Indywidualne projekty budowlane - Kraków

Oferujemy Państwu realizację Waszego własnego, unikalnego, niepowtarzalnego projektu indywidualnego, którym będziecie się cieszyć każdego dnia podziwiając jego idealne dopasowanie do Waszych potrzeb.

Jeżeli nie znaleźliście Państwo projektu typowego, który całkowicie zaspokoi Wasze potrzeby i będzie spełniał ostre wymogi zabudowy obowiązujące na Państwa działce, powinniście zastanowić się nad zleceniem realizacji projektu indywidualnego. Taki projekt będzie bowiem niewiele droższy (biorąc pod uwagę całość kosztów do uzyskania pozwolenia na budowę) od projektu typowego, w którym trzeba wprowadzić konieczne zmiany i dokonać pełnej adaptacji do działki.

Projekt indywidualny będzie jednak niewspółmiernie lepszy od zaadaptowanego projektu typowego, ponieważ będzie dopasowany od razu w każdym centymetrze do Państwa życzeń, do specyfiki gruntu, warunków terenowych i ograniczeń planistycznych. Zrealizowany projekt indywidualny uwzględniający wszystkie czynniki dla danej inwestycji będzie również o wiele bardziej czytelny dla wykonawcy, ponieważ nie będzie pokreślony i poprawiany na wersji papierowej, jak ma to miejsce w przypadku adaptacji i wprowadzania zmian w projekcie typowym.

Realizację projektu indywidualnego wysoce zalecamy również w przypadku, kiedy mamy nietypową, bardzo trudną do zabudowy działkę. Dotyczy to przede wszystkim:

  • działek z niekorzystnym usytuowaniem w stosunku do stron świata (na przykład wjazd od strony południowej);
  • działek o nieregularnych kształtach i nierównych wymiarach;
  • działek niewielkich, wąskich i ciasnych;
  • działek z nierównym ukształtowaniem terenu;
  • działek ze złymi warunkami geologicznymi i środowiskowymi;
  • działek z nieatrakcyjnym sąsiedztwem;
  • działek z bardzo wymagającymi ograniczeniami zabudowy (wg MPZP lub WZiZT).

W przypadku tak problematycznej działki, realizacja projektu typowego jest rozwiązaniem najlepszym, jak nie jedynym. W przypadkach wymienionych powyżej nie dobierzemy bowiem żadnego projektu typowego, ponieważ tworzone są one na działki standardowe, bezproblematyczne.

Zastanawiając się nad zamówieniem projektu indywidualnego, musimy zdać sobie też sprawę z tego, że projekt swojego wymarzonego domu wybieramy lub tworzymy „na lata”, raz na całe długie życie. Z tą decyzją wiążą się ogromne wydatki na budowie a inwestycja często jest pierwszą i ostatnią taką decyzją w życiu. Zmiana projektu przed rozpoczęciem budowy (lub nawet po rozpoczęciu budowy) wiążę się z przeprowadzeniem całego procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę od nowa. Jak można się domyślić jest to proces bardzo długotrwały, wstrzymujący budowę nawet na rok, jak również proces bardzo kosztowny. Warto więc decyzję podejmować w sposób rozsądny, przemyślany, bez pośpiechu, wspomagając się wiedzą i doświadczeniem projektanta, a nie zdając się na przypadkowy wybór budynku z kolorowego katalogu. Czas i koszt opracowania projektu indywidualnego mają znikome znaczenie z perspektywy budowy domu na lata.

Projekt indywidualny ma wiele zalet, których nigdy nie znajdziemy w projektach typowych i które szczegółowo opisujemy poniżej.

 


NIEPOWTARZALNOŚĆ PROJEKTU INDYWIDUALNEGO.


Pierwszą niekwestionowaną zaletą jest niepowtarzalność. W projekcie indywidualnym architekt może bowiem umieścić w projekcie elementy, materiały lub rozwiązania bardzo specjalistyczne, unikalne i niespotykane. Architektura budynku może wówczas zyskać ten niepowtarzalny charakter, który będzie ją odróżniał od całej reszty domów. Nietypowe rozwiązania pod względem architektury, instalacji, czy  wyposażenia mogą na pozór wydawać się drogie, ale w rezultacie mogą przynieść Inwestorowi korzyści zarówno pod względem zadowolenia, jak również wymierne korzyści finansowe. W projektach typowych nie znajdziemy takich rzeczy. Wszystkie one są bowiem realizowane bardzo zachowawczo i są wynikiem analizy najbardziej popularnych, najbardziej schematycznych rozwiązań. Wynika to głównie z obawy przed nowościami, brakami wiedzy u wykonawców przyzwyczajonych do starych postępowań i ich niechęcią do poznawania nowych technologii i sposobów rozwiązywania problemów.

Niepowtarzalność projektów indywidualnych z pewnością docenią Inwestorzy, którzy cenią nowoczesne rozwiązania i chcą się cieszyć czymś stworzonym według swoich marzeń.


IDEALNE DOPASOWANIE DO INWESTORA I DZIAŁKI.


Tworząc projekt indywidualny macie Państwo pewność, że będzie on spełniał wszystkie Wasze wymogi i potrzeby bytowe. Na etapie tworzenia można bowiem bardzo precyzyjnie określić swoje wyobrażenia domu marzeń, które jako architekci połączymy z ograniczeniami zabudowy i ubierzemy w ostateczną formę budynku idealnie komponującego się z otoczeniem.

Projektowanie pod indywidualne zamówienie zawsze wymaga dużego zaangażowania ze strony samego Inwestora. Koncepcja architektoniczna budynku jest omawiana z przyszłymi mieszkańcami, korygowana, optymalizowana i zmieniana. Współpraca pomiędzy projektantem a inwestorem jest tutaj integralną częścią procesu projektowego. W sposób szczegółowy określa się potrzeby mieszkańców, określa odpowiednie wielkości pomieszczeń, planuje miejsca strategiczne i te specyficzne. Inwestor w procesie tworzenia projektu indywidualnego powinien zadawać pytania architektowi żeby rozwiać swoje wszelkie wątpliwości. Przy konsultacjach z Inwestorem zawsze jako architekci przedstawiamy swoją opinię co do „opłacalności” wprowadzenia w projekt pewnych życzeń. Dzięki bogatemu doświadczeniu i wiedzy technicznej, możemy doradzić lub też odradzić pewne rozwiązania, materiały i technologie w zależności od słuszności ich zastosowania.

Ponadto, jako architekci musimy pilnować, żeby całość bryły budynku była idealnie zgodna z ograniczeniami MPZP lub warunków zabudowy oraz żeby idealnie komponowała się z otoczeniem i nie była wytykana palcami jako przykład „dziwactwa”. Przy projektach indywidualnych, dostosowujemy je więc całościowo do ukształtowania terenu, usytuowania względem stron świata, walorów widokowych działki, naświetlenia słonecznego i sąsiedztwa.

Dzięki temu powstaje harmonijna całość, która jest wypadkową potrzeb życiowych Inwestora, jego wyobrażeń o projekcie, ograniczeń zabudowy i specyfiki działki.

 


OBNIŻENIE KOSZTÓW BUDOWY.


Tworząc projekt indywidualny staramy się również doradzić klientowi w kwestii rezygnacji ze szczególnie drogich podczas budowy elementów, które można zastąpić tańszymi lub z nich zrezygnować, ponieważ nie wnoszą żadnej wartości użytkowej, a niepotrzebnie podnoszą koszty budowy. Dotyczy to nie  tylko samych materiałów, wyposażenia, czy technologii budowy, ale dotyczy to również samych detali i kształtów architektury. Podpowiadamy, jakiego rodzaju architektura będzie tania w budowie, energooszczędna i przyniesie same korzyści Inwestorom. Nie ma sensu bowiem projektować czegoś, co niepotrzebnie zwiększy nam kwotę inwestycji lub może doprowadzić do nieplanowanych, dodatkowych kosztów, które zaskoczą nas potem na etapie budowy lub potem podczas samej eksploatacji budynku. Nie warto przeinwestowywać swoje ciężko zarobione pieniądze. Trzeba wydać tylko na to, co faktycznie jest ważne, bez zbytniej przesady. Nauczeni doświadczeniem we współpracy również z klientami budującymi poza granicami, możemy z pełną odpowiedzialnością wdrożyć w projekt podstawowe zasady ergonomii architektury, w której zdecydowanie górują domy budowane na terenie zachodniej Europy. W Polsce niestety, większość projektów jest zaprojektowanych w sposób przesadny, w których duża część przestrzeni jest po prostu zmarnowana lub niewykorzystana. Wniosek ten można wyciągnąć po obserwacji szeregu najbardziej popularnych w Polsce projektów typowych. Realizując projekt indywidualny, bardzo chętnie wskażemy Państwu te błędy „polskiej” architektury, których należy się wystrzegać. Każdy projekt staramy się stworzyć tak, aby każdy jego centymetr był faktycznie wart wydanych na budowę pieniędzy.

 


WYSOKA ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ BUDYNKU.


W dzisiejszych czasach tendencja do zachowań proekologicznych i oszczędności energii nie ominęła również budownictwa. Obowiązują już bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące energooszczędności projektowanych, nowych budynków. W budownictwie dochodzimy już do najwyższych możliwych standardów cieplnych, takich jak domy pasywne, które stają się powoli (lub zbyt powoli) obowiązującym standardem e Europie zachodniej, jak również w Polsce. Te wysokie standardy są tak restrykcyjne, że wiele pracowni projektów typowych nie nadąża z aktualizacją swoich projektów do odpowiednich parametrów cieplnych lub wycofują ze sprzedaży część projektów, których architektura uniemożliwia uzyskanie tak niskich wartości zapotrzebowania na energię cieplną. W przypadku projektu indywidualnego nie ma tego niebezpieczeństwa. Projektując budynek od nowa, uwzględniamy w nim przegrody, elementy i instalacje pozwalające na uzyskanie tych wymaganych parametrów, jednocześnie przy zachowaniu optymalnych kosztów budowy. Istnieje bowiem przekonanie, że rozwiązania i technologie energooszczędne są drogie, nie opłacają się i nigdy się nie zwrócą. Tworząc projekt indywidualny zapewniamy, że z odpowiednią ergonomią architektury i przy zastosowaniu odpowiednich materiałów / technik możemy otrzymać budynek bardzo energooszczędny przy optymalnych kosztach budowy. Wymaga to jednak indywidualnego podejścia do projektu, a nie wyboru sztampowych rozwiązań z katalogu.


ZAKRES DOKUMENTACJI PROJEKTU INDYWIDUALNEGO.


Zakres projektu indywidualnego, nie licząc wszystkich dokumentów związanych z uzgodnieniami i postanowieniami urzędowymi obejmuje:

I. Projekt architektoniczno - budowlany.

II. Projekt konstrukcyjny.

III. Projekt instalacji sanitarnych, na który składają się:

  • projekt instalacji wodociągowej;
  • projekt instalacji kanalizacyjnej;
  • projekt instalacji C.O.;
  • projekt instalacji gazowej;
  • projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją

IV. Projekt instalacji elektrycznej.

V. Projektowana charakterystyka energetyczna z analizą wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

VI. Projekt zagospodarowania terenu.

VII. Projekt zjazdu indywidualnego / publicznego (w razie potrzeby).

VIII. Decyzje, uzgodnienia, dokumenty urzędowe wymagane przepisami dla projektu budowlanego.

 


WYCENA PROJEKTU INDYWIDUALNEGO.


W celu otrzymania konkretnej oferty cenowej obejmującej realizację projektu indywidualnego oraz wszystkich procedur uzyskania pozwolenia na budowę, bardzo prosimy o wypełnienie formularza zapytania ofertowego, do którego link znajdziecie Państwo poniżej.

ZAPYTAJ O KOSZT PROJEKTU INDYWIDUALNEGO Z UZYSKANIEM POZWOLENIA NA BUDOWĘ.

 

Przy wycenie projektu oraz jego realizacji pomogą nam z pewnością:

  • Mapa działki lub jej szkic z wymiarami i oznaczeniem stron świata oraz nachyleniem terenu.
  • Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub wydana Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu.
  • Opis Państwa oczekiwań dotyczących bryły budynku (ilość kondygnacji, rodzaj dachu, preferencje ilości i rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz). Mile widziane będą również szkice, rysunki, notatki, a nawet wskazanie innych projektów, w których podobają się Państwu pewne rozwiązania.

 

Jeżeli jednak nie chcecie Państwo inwestować w dokumentację projektową ponieważ nie macie pewności co do posiadania lub uzyskania wystarczających środków finansowych na budowę, nie macie pewności co do likwidacji innych przeszkód budowy natury techniczno - prawnej lub po prostu planujcie budowę dużego / skomplikowanego obiektu i chcecie wszystko bardzo dokładnie przemyśleć pod względem ekonomicznym, zachęcamy do zainteresowania się naszą unikalną usługą "KONCEPCJI KOSZTORYSOWEJ".

Dzięki tej KONCEPCJI KOSZTORYSOWEJ będzie mieli Państwo bardzo dokładne informacje co do wysokości koniecznych kosztów budowy, jeszcze przed realizacją szczegółowego projektu budowlanego.

 


 

Zobacz, co otrzymasz wraz z zakupem dowolnego projektu typowego:

 

GRATISY