Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 3 dni

„Dom Aleksandra” to wyjątkowy projekt pod każdym względem, który został zaprojektowany w jak najbardziej tradycyjny sposób, z zachowaniem potrzeb oraz możliwości statystycznej polskiej rodziny, ale z myślą o najwyższym standardzie energooszczędności, czyli jako budynek pasywny.

Zaprojektowano go jako budynek murowany z zastosowaniem powszechnie dostępnych i najbardziej popularnych materiałów budowlanych, ale z domieszką paru nowoczesnych elementów zwiększających znacząco jego energooszczędność.

Budynek ma styl standardowego domu pozamiejskiego, którego charakter podkreślają jeszcze zamontowane na zewnątrz okiennice okienne, podkreślające jego charakter, ale spełniające również bardzo ważne funkcje użytkowe, zwłaszcza w budynku pasywnym. Okiennice zabezpieczają bowiem wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza podczas gorących upalnych dni, jak również stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie przed włamaniem.

 

DANE TECHNICZNE:

 

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA

 

143,95 m2

 

POWIERZCHNIA NETTO (PO PODŁODZE)

 

162,76 m2

 

POWIERZCHNIA ZABUDOWY

 

141,08 m2

 

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA

 

246,65 m2

 

POWIERZCHNIA TARASU I WERANDY WEJŚCIOWEJ

 

35,48 m2

 

KUBATURA BRUTTO

 

559,90 m2

 

WYSOKOŚĆ DO KALENICY

 

8,28 m

 

KĄT NACHYLENIA DACHU

 

45° (zadaszenie wejścia)

40° (połacie główne)

 

WYSOKOŚĆ ŚCIANKI KOLANKOWEJ

 

110 cm

 

UKŁAD POMIESZCZEŃ:

Rzut budynku oparty jest na kształcę regularnego prostokąta, zbliżonego w wymiarach do kwadratu. Bryła domu jest bardzo zwarta, kompaktowa, co zapewnia równomierne rozchodzenie się energii grzewczej po całej kubaturze.

Ilość pomieszczeń jest wystarczający dla wygodnego mieszkania 5-6 osobowej rodziny. Oprócz otwartej części dziennej, budynek posiada 4 odrębne sypialnie, które można rozdzielić w razie potrzeb mieszkańców. Na parterze znajduje się wyodrębniony gabinet, który w razie potrzeby można oddzielić jako odrębna część budynku, poprzez podział przedpokoju ścianką działową lub matowym przeszkleniem. Wyodrębniona w ten sposób część będzie miała dostęp do pierwszej z łazienek zaprojektowanej na parterze. Gabinet na parterze będzie idealnie spełniał również funkcję pokoju gościnnego, dzięki czemu część nocna domu znajdująca się na poddaszu będzie wyłącznie służyła domownikom i nikt postronny nie będzie miał potrzeby wchodzić na poddasze.

Część dzienna znajdująca się na parterze obejmuje dużą, 37-metrową, otwartą przestrzeń składającą się z salonu i otwartej kuchni. Ta otwarta przestrzeń w kształcie litery L, rozciąga się poprzez cały budynek, od kuchni usytuowanej od północnej strony, aż do wyjścia na taras usytuowany na stronę południową. Dzięki usytuowaniu salonu w formie litery L, otwarta kuchnia jest niejako wyodrębniona od części wypoczynkowej. Korzystający z kuchni mieszkańcy, nie będą przeszkadzać innym, wypoczywającym w tym samym czasie w salonie. Pomiędzy kuchnią, a salonem znajduje się miejsce przeznaczone na dużą jadalnię, w której można umieścić duży rozkładany stół, który również w sposób naturalny oddzieli część wypoczynkową od kuchennej.

Na parterze znajduje się również pomieszczenie gospodarcze, które z pewnością jest niezbędne do wygodnego użytkowania budynku. Wejście do niego znajduje się w wiatrołapie, dzięki czemu, może ono być wykorzystywane do nieco mniej czystych funkcji. To pomieszczenie zaprojektowano z myślą o umieszczeniu w nim pieca gazowego, pralki, suszarki czy środków czystości, które są oczywiście niezbędne w każdym domu. Ciekawym elementem jest zaprojektowany tam zlew roboczy to gospodarczych funkcji użytkowych. Dodatkową funkcją, jaką można przypisać temu pomieszczeniu, to funkcja spiżarki, gdzie można magazynować domowe przetwory i produkty spożywcze, aczkolwiek spiżarkę umieszczono w projekcie pod schodami, w bliskiej odległości od kuchni.

Na część nocną budynku składają się 3 przestronne duże sypialnie oraz duży salon kąpielowy, umieszczone na poddaszu. Wszystkie te pomieszczenia zaprojektowano z dużymi przeszkleniami balkonowymi, umieszczonymi na ścianach szczytowych budynku po wschodniej i zachodniej stronie, które wpuszczają bardzo dużo światła słonecznego. Zrezygnowano z okien dachowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zachować wysokie parametry izolacyjności połaci dachowych. Jedna z sypialni na poddaszu dodatkowo posiada garderobę, którą można zabudować wg całkowicie własnego projektu.
W sprzedaży dostępna jest wersja podstawowa i wersja lustrzanego odbicia. Odpowiednią wersję należy wybrać kierując się odpowiednim usytuowaniem wjazdu na działkę. Budynek ten zaprojektowany jest jednak z myślą o działkach z wjazdem od północy, dzięki czemu uzyskał tak wysokie, teoretyczne parametry cieplne.

  

RZUT PARTERU:

Rzut parteru domu pasywnego.

 

 

Powierzchnia pomieszczeń parteru:

 

1/1 PRZEDSIONEK 4,27 m2
1/2 POMIESZCZENIE GOSP. 4,02 m2
1/3 SYPIALNIA 16,26 m2
1/4 WC 4,23 m2
1/5 KOMUNIKACJA 12,76 m2
1/6 KUCHNIA 6,52 m2
1/7 SPIŻARNIA 0,77 m2
1/8 SALON Z JADALNIĄ 30,41 m2
1/9 KLATKA SCHODOWA 2,15 m2

 

RAZEM (POWIERZCHNIA PARTERU) = 81,20 m2

 

RZUT PODDASZA:

Rzut poddasza domu pasywnego.

 

 

Powierzchnia użytkowa pomieszczeń poddasza wg PN-ISO 9836 1997 oraz po podłodze:

 

1/1 SYPIALNIA 10,44 m2 14,54 m2
1/2 SYPIALNIA 18,23 m2 23,53 m2
1/3 SYPIALNIA 18,04 m2 23,34 m2
1/4 KOMUNIKACJA 4,62 m2 4,62 m2
1/5 ŁAZIENKA 8,10 m2 11,26 m2
1/6 GARDEROBA 0,97 m2 1,90 m2
1/7 KLATKA SCHODOWA 2,15 m2 2,15 m2

 

RAZEM (POWIERZCHNIA PIĘTRA) = 62,55 m2 (81,34 m2)

  

TECHNOLOGIA BUDOWY:


ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

Budynek zaprojektowany jako murowany z bloczków z betonu komórkowego klasy 500 o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła λ ≤ 0,13 W/(m*K). Grubość ściany konstrukcyjnej wynosi 24 cm. Izolację cieplną zewnętrzną stanowi 20-centrymetrowa warstwa styropianu o deklarowanym współczynniku przewodzenia λ ≤ 0,030 W/(m*K).


ŚCIANY WEWNĘTRZNE

Ściany wewnętrzne zaprojektowano jako murowane z bloczków z betonu komórkowego klasy 500. Ściany wewnętrzne o grubości 24 i 20 cm. Ściany wewnętrzne działowe o grubości 15 cm.


STROP NAD PARTEREM

Strop nad parterem (między-kondygnacyjny) zaprojektowano jako monolityczny żelbetowy o grubości 17 cm zbrojony prętami zbrojeniowymi.


SCHODY

Schody zaprojektowano jako żelbetowe monolityczne, zbrojone o grubości 15 cm.


DACH

Przy projektowaniu konstrukcji dachu zastosowano bardzo ekologiczne, innowacyjne belki dwuteowe STEICO JOIST o grubości 24 cm. Kształt i specyfika tych elementów zapewnia bardzo szczelną i grubą izolację dachu, przez który ucieka bardzo dużo ciepła. specyfika przekroju belek STEICO JOIST zapewnia bardzo dobre przyleganie warstwy izolacyjnej do konstrukcji. Ponadto, tego typu konstrukcja posiada większą stabilność, sztywność, lekkość i przede wszystkim jakość w porównaniu z tradycyjną więźbą drewnianą.


SYSTEM OGRZEWANIA

System grzewczy budynku oparty jest na niskotemperaturowym wodnym ogrzewaniu podłogowym. Jako źródło ciepła zaprojektowano kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy w zakresie 1,9-19 kW wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 150 litrów.
Podczas adaptacji projektu, w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci gazowej, można zamienić piec gazowy na pompę ciepłą dobraną wg potrzeb przez wyspecjalizowanego wykonawcę.


WENTYLACJA I KOMINY

Jak przystało na standard domu pasywnego, wentylację w budynku zapewnia wyłączenie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Nie ma w budynku pionów wentylacji grawitacyjnej. Jest to podstawowy element instalacji budynku i nie należy z niego rezygnować podczas budowy. Dobór systemu rekuperacji należy wybrać wg minimalnych parametrów określonych w projekcie.
Projekt budowlany zakłada realizację jednego pionu dla kominka w salonie. Jest to jednak opcja, z której zaleca się zrezygnować podczas etapu wykonawczego. Jest to nawet konieczne w niektórych miejscach w Polsce, gdzie zakazano palenia kominkiem (np. w Krakowie). Trzeba też zdawać sobie sprawę, że miejsc tych w Polsce będzie przebywać. Pozostawienie kominka może zwiększyć straty ciepła w budynku i w jakimś stopniu negatywnym wpłynąć na jego parametry cieplne.
W celu zachowania funkcji dekoracyjnej zaleca się realizację obudowy kominowej bez pionu kominowego z zastosowaniem biokominka, czyli paleniska zasilanego etanolem. Tego typu palenisko nie wymaga odprowadzenia spalin do żadnego pionu, ponieważ produktem spalania jest para wodna i śladowa ilość dwutlenku węgla, w ilości porównywalnej do wydzielanego przez człowieka.

 

STANDARD PASYWNY:

Standard „pasywny” budynku był obliczany i zostanie zachowany przy najbardziej odpowiednich warunkach otoczenia, usytuowania budynku i działki. Wszelkie parametry cieplne budynku mogą się zmienić przy niekorzystnych warunkach terenowych na działce (np. przy dużym zalesieniu, nieprawidłowym usytuowaniu wobec stron świata itp.).

Przy projektowaniu „Domu Aleksandra”, staraliśmy się obalić mit brzydoty domów pasywnych. Pomimo tego, że elewacja frontowa / wejściowa posiada małe otwory okienne oraz małe drzwi zewnętrzne, uatrakcyjniliśmy bryłę właśnie przez zewnętrzne okiennice oraz duże zadaszenie wejścia, dzięki czemu wygląd budynku od frontu nabrał bardzo symetrycznego, zgrabnego i ciekawego wyglądu. Oczywiście elewacja frontowa / wejściowa powinna być zwrócona na najzimniejszą stronę północną.

Wystające, głębokie zadaszenie wejścia, oparte na grubych dekoracyjnych słupach spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również bardzo ważną funkcję użytkową, umożliwia bardzo szybkie wyciągnięcie bardzo dużej ilości rzeczy z samochodu i ustawienie ich w suchym miejscu "pod dachem" przed włożeniem ich do wnętrza budynku. Z takiego rozwiązania z pewnością będą zadowoleni rodzice, którzy muszą każdego dnia borykać się z ciężką logistyką zakupów, wózków, rowerków i innych skarbów rodzinnych.

Natomiast od drugiej strony budynku, na stronie ogrodowej, która powinna być zwrócona na stronę południową, nie ma żadnych zbędnych skomplikowanych elementów dekoracyjnych. Całość elewacji jest zaopatrzona w duże okna balkonowe, które mają za zadanie wpuszczać bardzo dużo światła słonecznego, które ogrzewa wnętrze podczas chłodnych zimowych dni, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. Natomiast dość duży okap dachu ma za zadanie chronić przed promieniami słońca w gorące, upalne dni lata, kiedy słońce znajduje się wysoko nad nieboskłonie. Ochronę przed promieniami słońca zapewniają również zewnętrzne okiennice, które można zamknąć w upalne dni.

Budynek wieńczy dwuspadowy, symetryczny dach o bardzo masywnej konstrukcji, kryjący w sobie 34-centymetrową warstwę ocieplenia, zapewniającą idealną wręcz izolację. Połać dachu od strony ogrodowej (tej która powinna być skierowana na południe) jest całkowicie płaska, pozbawiona jakichkolwiek barier architektonicznych (okien dachowych, lukarn, czy jaskółek). Dzięki temu zyskujemy idealną powierzchnię na dodatkową instalacje paneli fotowoltaicznych, którymi można pokryć całą tą południową połowę dachu. Dzięki temu, możemy jeszcze dodatkowo pozytywnie wpłynąć na parametry energooszczędności budynku. Zyskamy bowiem dodatkową energię całkowicie z ekologicznego źródła, jakim jest energia słoneczna.

  

CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA:


Budynek pasywny według definicji, to budynek o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum 15 kWh/m2/rok przy zapewnieniu najwyższego komfortu cieplnego mieszkańcom. W praktyce oznacza to, że do ogrzania budynku potrzeba jest mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2/rok, lub 5 kWh prądu z pompą ciepła.

 
W przypadku projektu „Dom Aleksandra”, zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzania i wentylacji wynosi:

 

EUco+w = 9,78 [kWh/m2*rok]

 
Posługując się terminologią znaną na zachodzie, można określić ten budynek jako 1-litrowy, czyli na cele grzewcze potrzebne jest mniej niż 1 litr oleju opałowego lub 1 m3 gazu ziemnego na 1 m2 powierzchni / rok.

Oczywiście zachowanie tak niskiego zapotrzebowania na energię grzewczą będzie możliwe tylko przy zachowaniu odpowiednich założeń projektu co do usytuowania budynku wobec stron świata, bardzo precyzyjnego wykonawstwa wg ściśle określonych technologii w projekcie i innych sprzyjających warunków terenowo - technologicznych. Wszystkie parametry cieplne zaprojektowanego budynku są obliczone dla lokalizacji w Krakowie (woj. małopolskie). Przy lokalizacji budynku w innej strefie klimatycznej, architekt adaptujący projekt do działki musi zweryfikować parametry obliczeń cieplnych.

 

Projekt zakwalifikowany do akcji:

 

 

Otrzymał ocenę: 8/10

 

Niskie koszty budowy zapewniają:

+ brak balkonów

+ kompaktowa bryła budynku

+ brak wykuszy

+ dach dwuspadowy

+ brak lukarn, jaskółek itp.

+ standardowe, prostokątne okna

+ brak dużych zadaszeń tarasów, ganków itp.

+ brak garażu lub zastosowana wiata garażowa

CHARAKTERYSTYKA BUDYNKU DOMU

  • antresola: 

  • garaż: 

    brak

  • ilość kuchni: 

    1

  • ilość łazienek: 

    2

  • kształt budynku: 

    prostokątny

  • odrębna kotłownia: 

    jest

  • podpiwniczenie: 

    brak

  • rodzaj dachu: 

    dwuspadowy

  • rodzaj zabudowy: 

    dom wolno stojący

  • styl architektoniczny: 

    dom tradycyjny

  • technologia budowy: 

    dom prefabrykowany - drewniany

  • układ ilości pomieszczeń: 

    salon + 4 pokoje

  • układ kalenicy: 

    w większości równoległa do elewacji frontowej

  • układ kondygnacji: 

    dom z poddaszem użytkowym

  • usytuowanie wejścia: 

    z wejściem od północy

  • zapotrzebowanie na ciepło: 

    dom pasywny LIGHT U = 15 - 25 kWh/m2/rok

CHARAKTERYSTYKA GRUPY PROJEKTU DOMU

  • autor projektu: 

  • czas dostawy / realizacji projektu: 

    do 3 dni roboczych

  • długość działki: 

    wymagana długość w przedziale 15 - 20 m

  • kąt nachylenia dachu w st.: 

    grupa projektów od 31 do 45 st.

  • kubatura budynku: 

    grupa projektów od 701 do 1000 m3

  • powierzchnia całkowita: 

    grupa projektów od 151 do 200 m2

  • powierzchnia netto (po podłodze): 

    grupa projektów od 151 do 200 m2

  • powierzchnia użytkowa: 

    grupa projektów od 141 do 170 m2

  • powierzchnia zabudowy: 

    grupa projektów od 100 do 150 m2

  • projekt w akcji TANIA BUDOWA w 10 punktach: 

    TAK

  • szerokość frontowa działki: 

    wymagana szerokość w przedziale 15 - 20 m

  • wysokość budynku: 

    grupa projektów do 8 m

Polecamy

 

Zobacz, co otrzymasz wraz z zakupem dowolnego projektu typowego:

 

GRATISY